Programul Slujbelor 2024

Martie 2024
Vineri 1 Martie => Sf Maslu în parohia Ettlingen

Duminică 3 Martie

Duminica a XXXIV-a după Rusalii a Fiului Risipitor

08:30-10.00 Sf. Proscomidie & Utrenie

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Pomenirea Morților

Vineri 8 Martie => Sf Maslu în parohia Worms

Sâmbătă 9 Martie
17:00 Concert Caritabil pentru cumpărarea bisericii

Duminică 10 Martie  

Duminica Înfricoșătoarei judecăți (a Lăsatului sec de carne)

08:30-10.00 Sf. Proscomidie & Utrenie

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Pomenirea Morților / Moșii de Iarnă

Vineri 15 Martie

18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
Predică Pr. Claudiu Melean din Cluj

Duminică 17. Martie Duminica Izgonirii lui Adam din Rai

08:30-10.00 Sf. Proscomidie & Utrenie

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Pomenirea Morților

Vineri 22 Martie => Sf Maslu în parohia Speyer

Sâmbătă 23. Martie
09:00 – 13:00 Program Spovedanie

Duminică 24. Martie Duminica Ortodoxiei.

08:30-10.00 Sf. Proscomidie & Utrenie

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Pomenirea Morților

Luni 25 Martie Bunavestire

08:30-10.00 Sf. Proscomidie și Utrenie

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Sâmbătă 30. Martie
09:00 – 13:00 Program Spovedanie

Duminică 31 Martie Duminica Sf. Grigorie Palama

08:30-10.00 Sf. Proscomidie & Utrenie

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Pomenirea Morților

Februarie 2024

Vineri 2 Februarie 2024
08:30-10.00 Sf. Proscomidie și Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur


Duminică 4. Februarie

Duminica a XV-a după Rusalii Cea mai mare poruncă din Lege

09:00-10.00 Sf. Proscomidie & Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Pomenirea Morților
13:00-15:00 Program Spovedanie

Duminică 11 Februarie 

Duminica a XVI-a după Rusalii Pilda talanților

09:00-10.00 Sf. Proscomidie & Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Pomenirea Morților

13:00-15:00 Program Spovedanie

Vineri 16. Februarie 2024

18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)

Duminică 18. Februarie 2024 Duminica Cananeencei.

09:00-10.00 Sf. Proscomidie & Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

13:00-15:00 Program Spovedanie

Sâmbătă 24 Februarie => Sf Maslu în parohia Acoperământul Maicii Domnului din Frankfurt

Duminică 25. Februarie 2024 Duminica vameșului și a fariseului începutul Triodului .

09:00-10.00 Sf. Proscomidie & Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:15 – 12:30 Moșii de Iarnă / Pomenirea Morților
13:00-15:00 Program Spovedanie

Ianuarie 2024

Luni 1. Ianuarie

Tăierea Împrejur cea după trup a Domnului & Duminica dinainte de Botezul Domnului

Sfantul Vasile cel Mare

09:00-10.00 Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

2-5. Ianuarie Ajunul Bobotezei

Cei care doresc Sfințirea Caselor trebuie să se înscrie în prealabil prin mesaj la părintele paroh

Sâmbătă 6. Ianuarie

Botezul Domnului / Epifania

8.30 Acatist

9.30 Sf. Liturghie

11.30 Sfinţirea cea mare a apei / Agheasma Mare

7. Ianuarie

Sf. Ioan Botezătorul & Duminica după Botezul Domnului

09:00-10.00 Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

12:30 – 16:30 Program Spovedanie

Sâmbătă 14. Ianuarie

10.00 – 13:00 Program Spovedanie & Despodobirea Bradului

14. Ianuarie

Duminica a XXIX-a după Rusalii (a celor 10 leproși)

09:00-10.00 Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Vineri 19. Ianuarie 2024

18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)

19:45 Program de Spovedanie

Duminică 21. Ianuarie 2024

09:00 Sf. Proscomidie + Acatist 

10:00-12:00 Sf. Liturghie 

Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu Vameșul)

12:00 Ședința Adunării Parohiale

Duminică 28. Ianuarie 2024

08:30 Sf. Proscomidie + Acatist 

10:00-12:00 Sf. Liturghie 

Duminica a 17-a după Rusalii (a Cananeencei)

Marți 30. Ianuarie Sfinții Trei Ierarhi

09:00-10.00 Acatist

10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Februarie 2024