Programul Slujbelor 2022

Noiembrie 2022

Joi 3 Noiembrie 
 - Vecernie cu Litie săvârșită de IPS Serafim Mitropolitul Germaniei. Oaspete  Dr. Karl-Heinz Wiesemann episcopul romano catolic de Speyer
18:30 - 20:00 Vecernie cu Litie
20:00 - 21:00 Agapă

Duminică 06 Noiembrie  Duminica a 24-a după Rusalii / Învierea fiicei lui Iair
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților Moșii de toamnă

Marți 8 Noiembrie 2022 Soborul Sfinților Arhangheli Mihael, Gabriel și Rafael și al tuturor puterilor cerești.
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Sf Arhangheli
10:00- 12:00 Sf. Liturghie

Duminică 13 Noiembrue  Duminica a 25-a după Rusalii / Pilda Samarineanului Milostiv
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Vineri 18 Noiembrie Taina Sf.Maslu 
18:00-19:30 Sf. Maslu
19:30- 21:00 program spovedanie cazuri urgente

Sambata 19 Noiembrie 2022
12:00- 17:00 pomenirea morților & program spovedanie 
18:00 - 20:30 Conferinta "Nihil sine Deo și familia de Hohenzoller", invitat dl. Mihail Neamtu

Duminică 20 Noiembrie  Duminica a 26-a după Rusalii / Pilda Bogatului căruia i-a rodit țarina
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 14:00 orele 12:00, Concert, interpreti: Ionel Chirita - Ansamblul Promoroaca (folclor) si Liviu Neamtu (folk)
!!!! În 20 Noiembrie nu se fac parastase !!!

Duminică 27 Noiembrie  Duminica a 30-a după Rusalii / Dregătorul Bogat - Păzirea poruncilor
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Octombrie 2022

Duminică 02 Octombrie  
Duminica a 19-a după Rusalii / Predica de pe munte
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Duminică 09 Octombrie  Duminica a 20-a după Rusalii / Învierea fiului văduvei din Nain
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Vineri 14 Octombrie Sf Cuvioasă Paraschiva de la Iași
08:30-10:00 Sf .Proscomidie & Acatistul Sf. Cruci
10:00- 12:00 Sf. Liturghie

Duminică 16 Octombrie  Duminica a 21-a după Rusalii / Duminica Sf. Părinți de la Sinodul VII Ecumenic
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Vineri 21 Octombrie
18:00-19:30 Vecernie cu Litie
19:30-20:30 Spovedanie pentru cei care s/au anunțat în prealabil

Duminică 23 Octombrie  Duminica a 23-a după Rusalii Vindecarea Demonizatului
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Duminică 30 Octombrie  Duminica a 22-a după Rusalii / Bogatul Nemilostiv - Săracul Lazăr
08:45-09:30 Sf .Proscomidie 
09:30-10:00 Acatistul Mântuitorului
10:00- 12:00 Sf. Liturghie 
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților


Septembrie 2022

Joi 8 Septembrie
 - Nașterea Maicii Domnului 
09:00-10:00 Sf .Proscomidie & Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie

Duminică 11 Septembrie  Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatistul Sf.  Cruci
10:00- 12:00 Sf. Liturghie & Rugăciuni pentru începutul noului an Școlar
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Miercuri 14 Septembrie Înălțarea Sfintei Cruci
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatistul Sf. Cruci
10:00- 12:00 Sf. Liturghie

Duminică 18 Septembrie Duminică după înălțarea Sf. Cruci
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatistul Sf. Cruci
10:00- 12:00 Sf. Liturghie
12:00-12:30 Pomenirea Morților

Vineri 23 Septembrie
14:00-18:00 Participare la Sărbătoarea Vecinătății organizată de Biserica Romano-Catolică  
18:00-19:30 Taina Sf .Maslu (Aducem făină și untdelemn pt sfințire)
19:30-20:30 Spovedanie pentru cei care s/au anunțat în prealabil

Duminică 25 Septembrie Duminica a 18-a după Rusalii (Pescuirea minunată)
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie

August 2022
Sâmbătă 6 August
 - Schimbarea la Față a Domnului
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie
12:00 - 12:10 Rugăciune la gustarea strugurilor 
12:30-14:30 Program de Spovedanie

Duminică 7 August  Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulțirea Pâinilor)
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie
12:00 - 12:30 Pomenirea Morților

Sâmbătă 13 August 
09:00-13:00 Program Spovedanie

Duminică 14 August Duminica a 9-a după Rusalii  (Umblarea pe mare & potolirea furtunii)
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie
12:00-12:30 Pomenirea Morților

Luni 15 August Adormirea Maicii Domnului
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie


Vineri 19 August 
18:00-19:30 Taina Sf .Maslu (Aducem făină și untdelemn pt sfințire)
19:30-20:30 Spovedanie pentru cei care s/au anunțat în prealabil

Duminică 21 August Duminica a 10-a după Rusalii (Vindecarea lunatecului)
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie

Duminică 28 August Duminica a 11-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv)
09:00-10:00 Sf. Proscomidie & Acatist
10:00-12:00 Sf. Liturghie 

Luni 29 August, Duminică 4 Septembrie 
!!! Nu se face Slujbă !!!
Credincioșii parohia noastră pot participa la slujbele parohiilor învecinate


Iulie 2022
Duminică 3 Iulie 2022 Duminica a 3-a după Rusalii (Despre grijile vieții)

08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
9:30- 11:30 Sf. Liturghie


Duminică 10 Iulie 2022 Duminica a 4-a după Rusalii  (Vindecarea Slugii Sutașului)

08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie
12:00-12:30 Pomenirea Morților

Duminică 17 Iulie 2022 Duminica a 5-a după Rusalii  (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei / Duminica Sf. părinți de la sinodul IV Ecumenic)

08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie
12:00-12:30 Pomenirea Morților

Miercuri 20 Iulie 2022  Sf. Prooroc Ilie
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist Sf. Ilie
9:30- 11:30 Sf. Liturghie

Vineri 22 Iulie
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie 

Duminică 24 Iulie 2022 Duminica a 6-a după Rusalii Vindecarea slăbănogului din Capernaum
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
10:00- 12:00 Sf. Liturghie
12:00 / 12:30 Parastas / Pomenirea morților


Duminică 31 Iulie 2022 Duminica a 7-a după Rusalii 
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00 Acatist
9:30- 11:30 Sf. Liturghie



Iunie 1022
Joi 2 Junie

Înălțarea Domnului 
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00  Utrenia
10:00-12:00  Sf Liturghie

!!! Duminică 5 Iunie 2022  NU SE FACE Sfânta Liturghie !!!
!!! Este hramul bisericii în care slujim și romano-catolicii slujesc ei Duminică de la ora 10.00  !!!

Duminică 12 Iunie 2022 Duminica Mare Rusaliile / Pogorârea Sf. Duh

08:30-09:00 Sf .Proscomidie 

09:00-09:30 Utrenia
9:30- 11:30 Sf. Liturghie
11:30 - 13:00 Vecernia plecării genunchilor

13:00 -14:30 Sărbătorirea Hramului Parohiei

Luni 13 Iunie 2022 Sfânta Treime
08:00 - 12:00 Liturghie Panortodoxă în Regiunea Rhein Neckar la Biserica Ortodoxă Greacă din Mannheim

Vineri 17 Iunie
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie 

Duminică 19 Iunie
Duminica Tuturor Sfinților
09:00-10.00 Acatist 
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Vineri 24 Iunie 
09::00 - 10:00 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul
10:00 - 12:00  Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 25 Iunie
09:00 - 12:00 Program de Spovedanie 

Duminică 26. Iunie
Duminica a II-a după Rusalii a Sfinților Români
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Miercuri 29 Iunie
09::00 - 10:00 Acatistul Sf. Ioan Botezătorul
10:00 - 12:00  Sfânta Liturghie 
 

Duminică 1 Mai Duminica Tomei

08:30-09:00 Sf .Proscomidie 

09:00-10:00  Utrenia
10:00-12:00  Sf Liturghie
12:00-13:30 Pomenirea Morților (Paștele Blajinilor)

Duminică 8 Mai
Duminica a III-a după Paşti (a Femeilor Mironosiţe)
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00  Utrenia
10:00-12:00  Sf Liturghie
12:00-13:30 Pomenirea Morților 

Duminică 15 Mai
Duminica a IV-a după Paşti (VIndecarea slăbănogului de la Vitezda)  
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00  Utrenia
10:00-12:00  Sf Liturghie
12:00-12:30 Pomenirea Morților 
12:30-13:30 Adunare parohială


Vineri 20 Mai
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

Sâmbătă 21 Mai
08:30 Sf .Proscomidie 
09:00-9:30  Acatistul Sf. Împărați Constantin și Elena
09:30-12:00  Sf Liturghie Baptismală


Duminică 22 Mai
Duminica a V-a după Paşti (a Samarinencii)
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00  Utrenia
10:00-12:00  Sf Liturghie
12:00-13:30 Pomenirea Morților 

Duminică 28 Mai
Duminica a VI-a după Paşti (Vindecarea Orbului din naștere)  
08:30-09:00 Sf .Proscomidie 
09:00-10:00  Utrenia
10:00-12:00  Sf Liturghie
12:00-12:30 Pomenirea Morților 

Aprilie 2022

Sâmbătă, 2. Aprilie 
09:00 - 14:00 Program de Spovedanie 
„Curățenie generală în biserică”

Duminică 3. Aprilie
Duminica a IV-a din Postul Mare  (a Sfântului Ioan Scărarul)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

Sâmbătă, 9. Aprilie 
09:00 - 12:00 Program de Spovedanie 

Duminică 10. Aprilie
Duminica a V-a din Postul Mare  (a Sfintei Maria Egipteanca)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

13:30 => Pelerinaj la  Lemnul Sf. Cruci  Limburg / Lahn
15:00 -17:00 Slujbă de priveghere și închinare la Lemnul Sf. Cruci

Vineri 15 Aprilie
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

Sâmbătă, 16. Aprilie 
09:00 - 12:00 Program de Spovedanie 

Duminică 17. Aprilie
Duminica Floriilor
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

 

Joi 21 Aprilie 2022
17:00 -20:00 Denia celor 12 Evanghelii

Vineri 22 Aprilie 2022
17:00 - 20:00 Denia Prohodului Domnului

Sâmbătă 23 Aprilie 2022

9:00 - 11:30 Program Spovedanie

 

Ora 23:00 Învierea Domnului / Sf. Paști 
23:00 - 0:30 Slujba Învierii
00:30 - 02:30 Sfânta Liturghie
02:30 - 02:45 Sfințirea Cozonacilor, Ouălor și Cărnurilor 

Duminică 24. Aprilie 2022 Învierea Domnului
12:00 - 13:30 Vecernia Paștilor (cunoscută în popor drept a 2-a Înviere)

Luni 25. Aprilie 2022 Învierea Domnului
09:00 - 10:00 Utrenia Învierii
10:00 - 12:00 Sf. Liturghie

 

Vineri 29. Aprilie 2022  Izvorul Tămăduirii
08:00 - 8:30 Proscomidia
08:30 - 10:00 Sf. Liturghie

29./30. Aprilie participare la Adunarea Eparhială din Nürenberg

!!! Access conform 3G Regel !!!
!!! Este necesară dovadă de Vaccinat, Vindecat sau Testat !!!
 Cei nevaccinați și netrecuți prin boală sunt rugați să facă un test rapid la unul din centrele de testare!!!


Martie 2022

6. Martie
Duminica Iertării
09:00-10.00 Sf. Proscomidie / Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Marți 8. Martie 
18:00 - 20:00 Canonul Sf. Andrei Criteanul 

Sâmbătă 12. Martie 
12:00 - 14:00 Program Spovedanie 

13. Martie
Duminica I din Postul Mare  (a Ortodoxiei)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare


Vineri 18 Martie
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

Sâmbătă 19. Martie

09:00 - 12:00 program de Spovedanie

20. Martie
Duminica a 2-a din Post (a Sfântului Grigorie Palama)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

25. Martie 
Bunavestire
09:00 -  10:00 Proscomidia și Acatistul Bunei Vestiri
10:00 - 12:00 Sf. Liturgia Sf. Ioan Gură de Aur

Sâmbătă 26. Martie 

09:00 - 12:00 program de Spovedanie

Duminică 27. Martie
Duminica a 3-a din Post (a Sfintei Cruci)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

Februarie 2022

2. Februarie  
Întâmpinarea Domnului 
09:00-10:00 Sf. Proscomidie & Sfințirea Mică a Apei
10:00-12:00 Sf. Liturghie

6. Februarie
Duminica a XVII-a după Rusalii (a Cananeencei)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

13. Februarie
Duminica a XXXIII-a după Rusalii (a Vameșului și a Fariseului)
Începutul Triodului
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Vineri 18 Februarie
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

20. Februarie
Duminica a XXXIV-a după Rusalii (a întoarcerii fiului risipitor)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

27. Februarie
Duminica Înfricoșatei Judecăți (a lăsatului sec de carne)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur



Arhivă

Ianuarie 2022
1. Ianuarie
Tăierea Împrejur cea după trup a Domnului
Sfantul Vasile cel Mare
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

2. Ianuarie
Duminica dinainte de Botezul Domnului
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

5. Ianuarie Ajunul Bobotezei
Cei care doresc Sfințirea Caselor trebuie să se înscrie în prealabil prin mesaj la părintele paroh

6. Ianuarie
Botezul Domnului / Epifania
8.30 Acatist
9.30 Sf. Liturghie
11.30 Sfinţirea cea mare a apei / Agheasma Mare

7. Ianuarie
Sf. Ioan Botezătorul
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

9. Ianuarie
Duminica după Botezul Domnului
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

16. Ianuarie
Duminica a XXIX-a după Rusalii (a celor 10 leproși)
09:00-10.00 Acatist
10:00-12:00 Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Vineri 21. Ianuarie 2022
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie


Duminică 23. Ianuarie 2022
09:00 Sf. Proscomidie + Acatist 
10:00-12:00 Sf. Liturghie 
Duminica a 31-a după Rusalii (Vindecarea orbului din Ierihon)


Duminică 30. Ianuarie 2022
09:00 Sf. Proscomidie + Acatist 
10:00-12:00 Sf. Liturghie 
Duminica a 32-a după Rusalii (a lui Zaheu)