Sfântul Maslu 22 Iulie 2022

Submitted by paroh on Wed, 12/16/2020 - 17:44

Taina Sfântului MASLUSF Maslu

Vineri 22 Iulie 2022 Ora 18:00-19:30

Biserica Heilig Geist Kirche din

Georg-Herwegh-Strasse 41

67071 Ludwigshafen am Rhein, Germania.

 

Rugăm persoanele cu simptome de Covid19 (febră, tuse, dureri în gât, pierderea gustului și mirosului) să rămână acasă și să ne trimită doar un pomelnic pe messenger.

Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn întru numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav, şi-l va ridica pe el Domnul, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui. (Iacov 5, 14-15)

IMPORTANȚA MASLULUI

- Sfântul Maslu este Taina care, prin rugăciunile preoţilor şi prin ungerea trupului cu untdelemn sfinţit, împărtăşeşte credincioşilor harul dumnezeiesc pentru tămăduirea bolilor trupeşti şi sufleteşti, pentru iertarea păcatelor şi întărirea sufletului.

Această Taină arată că Dumnezeu îşi manifestă mila Lui faţă de suferinzii care îşi pun nădejdea în El. Toate rugăciunile invocă mila lui Dumnezeu, care este numit Doctorul plin de milă, Doctorul sufletelor şi al trupurilor. Lucrarea Duhului Sfânt nu se poate împlini fără o deschidere a sufletului bolnavului, prin credinţă tare şi căinţă sinceră.

Taina Sfântului Maslu este şi taina comuniunii în rugăciunea unuia pentru altul, semn al dragostei creştine şi al solidarităţii cu cel aflat în suferinţă. Cel bolnav este mângâiat şi încurajat, simţind că nu este singur în suferinţa lui, întreaga Biserică rugându-se pentru el.